مراجعه به مراکز درمانی در زمان شیوع کرونا

ویروس کرونا

احتیاطات و نکات قابل توجه در زمان شیوع کرونا

محدودیت های ابتدایی کرونا کم کم برای بازگشت به فعالیت های معمولی زندگی رو به تعدیل هستند. این که چطور به  مغازه، خرید و سفرهای ضروری و مراکز درمانی برویم؛ در حالی که موارد ایمنی و فاصله اجتماعی را رعایت می کنیم.

در زمان نیاز به کمک اورژانس خدمات پزشکی چه کنیم؟

با توجه به شیوع کرونا،  بیمارستان ها در وضعیت آماده باش جهت پذیرش و درمان بیماران کرونایی هستند.  طی چند هفته گذشته جراحی های غیر اورژانس از ترس انتشار ویروس به تعویق افتادند.

بسیاری از افراد مبتلا به بیماری مزمن، نیازمند مراقبت مداوم و ویزیت های دوره ای هستند. در این وضعیت، سلامتی آن ها نیز در معرض تهدید قرار گرفته است.

آیا رفتن به بیمارستان در این شرایط بی خطر است؟

هرچند طی هفته های اخیر بسیاری از مراکز درمانی و بیمارستان ها به پذیرش افراد غیر کرونایی و بیماران جراحی مبادرت کردند. پزشکان در مطب پذیرای بیماران هستند. شرایط به سمت طبیعی شدن پیش می رود. همچنان نگرانی در مورد ایمن بودن از ویروس در مراجعه به بیمارستان ها طبیعی است.

مراجعه به بیمارستان در زمان کرونا

بیماری همچنان رو به گسترش می باشد و رفت و آمد به مناطق مختلف بی خطر نیست. در هر صورت اگر قصد مراجعه به مراکز درمانی را دارید، احتیاطات زیر را رعایت کنید:

 • بعضی از بیمارستان ها به صورت تخصصی پذیرش بیماران کرونایی را انجام می دهند. ابتدا مشخص کنید بیمارستانی که به آن مراجعه می کنید از این دسته هست یا خیر.
 • قبل از مراجعه به مراکز درمانی از طریق تلفن و تماس قبلی وقت ملاقات خود را مشخص کنید. بدین ترتیب از میزان معطلی خود در مراکز درمانی بکاهید.
تعیین نوبت تلفنی در کرونا
 • بهداشت را رعایت کنید. به پروتوکل های بهداشتی دقت کنید و فاصله اجتماعی را رعایت کنید. رعایت این نکات بسیار اساسی و مهم است.
رعایت فاصله اجتماعی در کرونا
 • هرچند در بیمارستان ها پروتوکل های بهداشتی رعایت می شود، ولی باز احتمال ابتلا در مراجعه به این مراکز وجود دارد. پس ماسک را به طریقه درست، یعنی پوشش کامل دهان و بینی به صورت خود بزنید.
پوشیدن ماسک به صورت صحیح در کورونا
 • دستان خود را مکرر بشویید و از محلول های ضد عفونی استفاده کنید.

زنان باردار، سالمندان و کودکان و گروه های پرخطر(افراد مبتلا به دیابت،بیماران قلبی،دیالیزی و تحت شیمی درمانی و …) بیشتر از همه باید نکات ایمنی را رعایت کنند.

به یاد داشته باشید که از بیماری کرونا نترسید. از خود درمانی پرهیز کنید. اجازه دهید که پزشک بهترین اقدام درمانی را برای شما انجام دهد.

نکاتی که باید در زمان شیوع کرونا به یاد داشته باشید:

 • درمان بیماری خود را به تعویق نیندازید.
 • به وسایل مشترک دست نزنید.
 • به مکان های پرتردد و شلوغ نروید.
عدم تردد در مکان های شلوغ در زمان کرونا
 • در حد امکان تعداد افراد کمتری را همراه خود به بیرون از خانه و به خصوص به مراکز بهداشتی درمانی ببرید.
 • در مراجعه پزشکی مدارک قبلی بیماری خود را همراه داشته باشید تا زمان ویزیت شما کوتاه تر شود.
 • با پرسیدن سوالات غیرضروری زمان ملاقات با پزشک را طولانی نکنید.
 • در بازگشت به خانه وسایل و دست های خود را ضدعفونی کنید.
 • کفش ها را دربیاورید و آنها را ضد عفونی کنید.
 • ماسک خود را دور بیندازید.دقت کنید به هیچ وجه به سطح ماسک دست نزنید.از بندها بگیرید و درآورده و در ظرف در بسته بیندازید.
نحوه در اوردن ماسک در زمان کرونا

در پایان امید است که با همکاری و هم دلی و احساس مسئولیت و رعایت نکات بهداشتی بتوانیم دوران شیوع کرونا را سپری کرده و از میزان انتقال این بیماری همه گیر هر چه زودتر پیشگیری کنیم.

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

در خبرنامه عضو شوید و آخرین مطالب را دریافت کنید.

بیشتر بدانید

دسته‌بندی نشده

عوارض بوتاکس

بوتاکس یک نوروتوکسین است که از Clostridium botulinum گرفته شده است. بوتاکس از نظر پزشکی برای درمان بیماریهای خاص مغزی و عضلانی به کار می

سردرد بعد از بوتاکس
مطالب تخصصی مغز و اعصاب

افکار منفی و آلزایمر

افکار منفی و آلزایمر آیا با هم مرتبط هستند ؟ اشتغال ذهنی زیاد با افکار منفی ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش