سرگیجه

چرا سرگیجه می گیریم؟ علت سرگیجه های دائمی چیست؟

سرگیجه یا عدم تعادل از شکایات شایع بیماران مراجعه کننده به متخصصین مغز و اعصاب می باشد. در حدود ۲۵% افراد تاکنون یک بار آن را  تجربه کرده اند.

در اغلب مواقع بیمار همراه با سرگیجه  دچار علائمی از جمله ناتوانی در حفظ تعادل بدن، تهوع و استفراغ، احساس صدای وزوز در گوش و در مواردی دچار کاهش میزان شنوایی و احساس درد در گوش می شود.

علت بروز سرگیجه

یکی از متداول ترین دلایل سرگیجه یا ناتوانی در حفظ تعادل بدن، اختلال در سیستم تعادل گوش میانی(vestibular) و مراکز مغزی مرتبط با آن هستند. این مناطق در قسمت های ساقه مغز و همچنین مخچه مستقر هستند. سرگیجه ها گاهی با درد در گوش و حتی سردرد نیز همراه می شوند.

موارد مختلفی باعث ایجاد سرگیجه محیطی در انسان می شود که از علل رایج آن می توان به سرگیجه وضعیتی خوش خیم (BPV)، نوریت وستیبولار(بیماری التهاب و تحریک عصب ارتباطی گوش و مغز)، بیماری منیر (Meniere)، عفونت هرپسی ( نوعی از عفونت های ویروسی)، اثرات مصرف دارو و عفونت های گوش اشاره کرد.

البته در بعضی از بیمارانی که به سرگیجه مبتلا هستند علل و عوامل دیگری با منشا مغز و اعصاب باعث این عارضه می شوند. به عنوان نمونه مواردی مانند میگرن و سردردهای میگرنی، بیماری ام اس، وجود تومور در مغز و حتی سکته مغزی را نیز  می توان مسبب این بیماری شناخت.

تشخیص سرگیجه

برای تشخیص این بیماری و عامل ایجاد کننده آن تست ها و آزمایشات پزشکی مختلفی با نظر متخصص مغز و اعصاب باید صورت گیرد؛ تا دلیل اصلی بیماری کشف و درمان آن به روش درست انجام گیرد.

معاینه اولیه گوش و اطمینان از صحت این عضو بدن و همچنین انجام آزمایشات جهت کشف عفونت در گوش میانی از اولین گام ها در تشخیص بیماری است.

از نشانه هایی که معمولا یک متخصص بیماری های مغز و اعصاب در نظر می گیرد بروز اختلالات شنوایی در افرادی است که سرگیجه دائمی دارند.

از مراحل تشخیص تکمیلی بررسی سیستم مغز و اعصاب و انجام آزمایشات و تست های مرتبط ماننداستفاده از  آزمون های تشخیصی مثل  ام آر آی مغزی و تست شنوایی سنجی و ویدئونیستاگموگرافی است.

تست تشخیصی سرگیجه
ویدئونیستاگموگرافی

ویدئونیستاگموگرافی ابزاری تشخیصی در بررسی سرگیجه و عدم تعادل می باشد.این تست به وسیله یک عینک ویژه روی صورت فرد انجام می شود.این عینک دارای اشعه مادون قرمز می باشد.ای بازار در افراد بالای پنج سال قابل انجام می باشد.

همچنین از ام آر آی مغز و شنوایی سنجی جهت بررسی های تکمیلی می توان بهره برد.

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

در خبرنامه عضو شوید و آخرین مطالب را دریافت کنید.

بیشتر بدانید

افکار منفی و آلزایمر
مطالب تخصصی مغز و اعصاب

افکار منفی و آلزایمر

افکار منفی و آلزایمر آیا با هم مرتبط هستند ؟ اشتغال ذهنی زیاد با افکار منفی ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش

سردرد خوشه ای
بیماری های سیستم عصبی

سردرد خوشه ای

سردردهای خوشه ای یکی از دردناک ترین انواع سردرد است. سردرد خوشه ای معمولاً شما را در نیمه شب با درد شدید در یک چشم