• 02122771559
 • موبایل جهت نوبت دهی: 09194981035
گرفتگی عضلات پا

 گرفتگی عضلات پا از شکایات شایع بسیاری افراد می باشد. گرفتگی(کرامپ) به صورت انقباض ناگهانی، پرقدرت و دردناک رخ می دهد. این انقباض چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد. بیشتر بالغین حداقل برای یک بار گرفتگی عضلات پا را تجربه کرده اند.

معمولا این گرفتگی ها خوش خیم هستند. در موارد کمی به دنبال درگیری اعصاب محیطی یا بیماری های عضلانی این گرفتگی ها به طور مکرر تکرار می شوند.

چه افرادی بیشتر دچارگرفتگی عضلات پا می شوند؟

 • حدود نیمی از سالمندان دچار گرفتگی شبانه در عضلات پاها می شوند.
 • ·   30-50% افراد باردار دچار گرفتگی عضلانی خواهند شد.

در ۷۳% افراد گرفتگی عضلانی فقط در شب رخ می دهد. در سایرین هم در روز  وهم در شب کرامپ تکرار می شود. در تعداد بسیار کمی علایم تنها در طی روز هست.

گرفتگی عضلات هر چند وقت یک بار رخ می دهد؟

در ۴۰ % موارد افراد در طول هفته چندین بار دچار گرفتگی عضلات پا می شوند.

۶% افراد هر هرروز دچار کرامپ هستند.

علت بروز گرفتگی عضلات پا به صورت مکرر چیست؟

 • کم کار تیروئید
 • اورمی
 • تعریق زیاد
 • اسهال
 • همودیالیز
 • اختلال الکترولیت های خونی
 • افت قند خون
 • اعتیاد به مصرف الکل

آیا عارضه مصرف دارو میتواند سبب گرفتگی عضلات پا شود؟بله

 • مصرف داروهای کاهنده چربی خون
 • مصرف داروهای مدر مثل فورزماید

چه زمانی کرامپ اتفاق می افتد؟

ممکن است طی یک فعالیت ورزشی سنگین شروع شود. گاهی نیز پس از اتمام ورزش عضلات دچار گرفتگی می شوند.

در همراهی با کرامپ در بعضی افراد انقباض های خوش خیم دیگری مثل میوکیمی یا فاسیکولاسیون دیده می شود. جای نگرانی نیست. بسیاری افراد سالم این انقباضات را تجربه می کنند.

بیشترین عضلات درگیر،عضلات پا وقسمت پشتی ساق پا هستند.

گرفتگی عضلات پا در شب

در شب ها گرفتگی به صورت انقباض رو به پایین مچ و انگشتان پاهاست. هر چند کرامپ در هر عضله ارادی ممکن است ایجاد شود.

کرامپ شبانه

تشخیص گرفتگی عضلات

تشخیص این حالت ابتدا با اخذ شرح حال از فرد شروع می شود. پیدا کردن علل اولیه از جمله بیماری های زمینه ای داخلی و مغز  واعصاب در این افراد بسیار مهم است.

انجام آزمایش خون یکی از اقدامات لازم در بررسی های اولیه است.

در طی اقدامات تشخیصی نوار عصب و عضله مد نظر قرار می گیرد. در نوار عضله فعالیت خود به خودی عضله مشاهده می شود. فرکانس این فعالیت ۲۰۰-۳۰۰ هرتز است.

درمان

درمان های خانگی

مصرف کافئین، شکلات و قهوه را کاهش دهید.

هیچ وقت بلافاصله پس از مصرف غذا ورزش نکنید.

به میزان کافی آب بنوشید.

با ایجاد یک کشش در عضله ای که دچار انقباض است، معمولا گرفتگی برطرف می شود.

ماساژ در کاهش گرفتگی عضلات پا

عضله مبتلا را کشیده و به آرامی مالش دهید تا به آرامش برسید. برای گرفتگی عضله پشت ساق پا ، وزن خود را روی پای دچار گرفتگی قرار داده و زانوی خود را کمی خم کنید. اگر قادر به ایستادن نیستید ، روی زمین یا صندلی نشسته و پای آسیب دیده خود را درازکنید.

سعی کنید قسمت بالای پای خود را از طرف آسیب دیده به سمت سر خود بکشید در حالی که پای شما در حالت صاف بماند. این امر همچنین به کاهش گرفتگی عضله پشت ران (همسترینگ) کمک می کند. برای گرفتگی جلوی ران (چهار سر ران) از یک صندلی برای ثابت نگه داشتن خود استفاده کنید. سعی کنید پای خود را از طرف آسیب دیده به سمت باسن خود بکشید.

گرما یا سرما را اعمال کنید. از یک حوله گرم یا پد گرم کننده روی عضلات سفت استفاده کنید. حمام گرم یا هدایت جریان دوش آب گرم روی عضله می تواند کمک کنده باشد. ماساژ عضله با یخ نیز ممکن است درد را تسکین دهد.

درمان دارویی

درگذشته از داروی کینین جهت بهبود کرامپ استفاده می شد. به دلیل عوارض زیاد این دارو،مصرف آن دیگر پیشنهاد نمی شود.

داور های موثر در کاهش گرفتگی عضلات عبارتند از:

 • تیامین ۵۰ میلی گرم
 • کوبالامین ۲۵۰ میکروگرم
 • پیریدوکسین ۳۰ میلی گرم
 • ریبوفلاوین ۵ میلی گرم
 • دیلتیازم ۳۰ میلی گرم
 • باکلوفن
 • کاربامازپین و اکسکاربازپین
 • وراپامیل
 • منیزیم
 • گاباپنتین

گرفتگی عضلات در افراد دیالیزی:

جهت درمان گرفتگی های عضلانی در افرادی که تحت دیالیز هستند می توان از ویتامین سی، ویتامین ای استفاده کرد.

گرفتگی عضلات در افراد دچار نارسایی کبدی:

مصرف زینک(روی) می تواند کمک کننده باشد.

گرفتگی عضلات در بیماران ALS

با استفاده از گاباپنتین و تتراهیدروکانابینول علایم بهبود می یابد.

خوردن چه غذاهایی در کاهش گرفتگی عضلات موثرند؟

موز
موز در گرفتگی عضلات پا

احتمالاً می دانید که موز منبع خوبی از پتاسیم است. اما آ همچنین به شما منیزیم و کلسیم می دهد. این سه مورد از چهار ماده مغذی است که برای کاهش گرفتگی عضلات نیاز دارید. جای تعجب نیست که موز یک انتخاب سریع و سریع برای تسکین گرفتگی عضلات است.

سیب زمینی شیرین

مانند موز ، سیب زمینی شیرین به شما پتاسیم ، کلسیم و منیزیم می دهد. سیب زمینی شیرین به دلیل اینکه کلسیم آن حدود شش برابر موز است ، برنده می شود. و این فقط سیب زمینی شیرین نیست: سیب زمینی های معمولی و حتی کدو تنبل منابع خوبی برای هر سه ماده مغذی هستند. به علاوه ، سیب زمینی و کدو تنبل به طور طبیعی آب زیادی در خود دارند ، بنابراین می توانند به شما در حفظ رطوبت بدن نیز کمک کنند.

آواکادو
آواکادو در گرفتگی عضلات پا
حبوبات

حبوبات مانند لوبیا و عدس مملو از منیزیم هستند. یک فنجان عدس پخته شده حدود ۷۱ میلی گرم منیزیم دارد. یک فنجان لوبیای سیاه پخته شده تقریباً دو برابر ۱۲۰ میلی گرم منیزیم دارد. به علاوه ، آنها سرشار از فیبر هستند. مطالعات نشان می دهد که غذاهای پر فیبر می توانند به کاهش گرفتگی قاعدگی و همچنین به کنترل قند خون و کاهش سطح کلسترول LDL “بد” کمک کنند.

هندوانه و سیفی جات

این میوه ها همه آنها را دارند: مقدار زیادی پتاسیم ، مقدار کافی منیزیم و کلسیم ، کمی سدیم و مقدار زیادی آب. سدیم و آب کلیدی هستند زیرا هنگام ورزش  بدن با عرق کردن سدیم را از دست می دهد. اگر بیش از حد آب از دست دهید ، دچار کمبود آب بدن می شوید و گرفتگی عضلات ممکن است اتفاق بیفتد. خوردن یک فنجان آب طالبی بعد از تمرین می تواند کمک کند.

 هندوانه در گرفتگی عضلات پا
شیر

این یک منبع طبیعی از الکترولیت ها مانند کلسیم ، پتاسیم و سدیم است. برای آبرسانی خوب است. مملو از پروتئین است که به ترمیم بافت ماهیچه ای پس از تمرین کمک می کند. همه موارد فوق می تواند به محافظت در برابر گرفتگی عضلات کمک کند.

اسفناج و کلم بروکلی

غنی از کلسیم و منیزیم هستند. بنابراین افزودن کلم پیچ ، اسفناج یا کلم بروکلی به بشقاب ممکن است از گرفتگی عضلات جلوگیری کند.

آب پرتقال
آجیل
اجیل بهبود دهنده گرفتگی عضله
ماهی سالمون

گاهی گرفتگی عضلات در نتیجه جریان خون ضعیف است. خوردن ماهی های روغنی مانند ماهی آزاد می تواند به بهبود آن کمک کند. به علاوه ، یک ماهی آزاد پخته شده پتاسیم و سدیم دارد تا به گرفتگی عضلات کمک کند.همچنین می توانید ماهی قزل آلا یا ساردین را امتحان کنید.

ماهی در بهبود گرفتگی عضله
گوجه فرنگی

گوجه فرنگی دارای مقدار زیادی پتاسیم و آب است. بنابراین اگر ۱ فنجان آب گوجه فرنگی بخورید حدود ۱۵ درصد از ارزش روزانه پتاسیم خود را دریافت خواهید کرد. همچنین برای جلوگیری از شروع گرفتگی عضلات ، بدن را هیدراته کنید.

 گوجه فرنگی در گرفتگی عضله
مصرف اب زیاد

به طور کلی ، زنان روزانه حدود ۱۱.۵ فنجان آب و مردان ۱۵.۵ فنجان آب نیاز دارند. آبی که از سایر نوشیدنی ها دریافت می کنید ، به علاوه میوه و سبزیجات نیز حساب می شود.

مصرف آب در کاهش گرفتگی عضله

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

در خبرنامه عضو شوید و آخرین مطالب را دریافت کنید.

بیشتر بدانید

میاستنی گراویس، از تشخیص تا درمان

می خواهیم در مقاله همه نکات مهم بیماری عضلانی اسکلتی میاستنی را که سبب ضعف عضلانی میشود با هم مرور کنیم. میاستنی گراویس  با ضعف

پارکینسون را می شناسید؟

بیماری پارکینسون یک اختلال پیشرونده است که سیستم عصبی و قسمت هایی از بدن که توسط اعصاب کنترل می شود را تحت تاثیر قرار می